İran’dan ABD’ye İsrail şartı

 İran, ABD’ye, Gazze’de ateşkes sağlanması halinde Şam’da üst düzey İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) komutanlarının öldürüldüğü hava saldırısına yanıt vermekten kaçınacağını bildirdi.

Haber kaynağı, ismi açıklanmayan bir Arap diplomatik kaynağına atıfta bulunarak, kaynağın iki gün önce haber kaynağıyla konuştuğunu söyledi. Kaynak, “Eğer Amerika durumu kontrol altına almayı başarırsa bu Biden yönetimi için büyük bir başarı olur ve biz de bunun üzerine inşa edebiliriz” diye ekledi.

Pazartesi günü Şam’daki İran konsolosluğunu hedef alan hava saldırıda, İran’ın Suriye ve Lübnan’daki operasyonlardan sorumlu ana yetkilisi olan Devrim Muhafızları komutanı Muhammed Rıza Zahedi’nin yanı sıra yardımcısı ve diğer birkaç Devrim Muhafızları subayı öldürülmüştü.

ATEŞKES GÖRÜŞMESİ

Öte yandan Hamas heyeti, Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kamil ile Gazze Şeridi’nde ateşkes ve İsrail ile esir değişimi konularını ele aldı.

Hamas’tan yapılan açıklamaya göre, başkent Kahire’ye ulaşan heyet, Mısır İstihbarat Şefi Kamil ile bir araya geldi.

Görüşmede Hamas heyeti, hareketin ulusal taleplerini aktarmanın yanı sıra İsrail’in saldırılarını tamamen durdurmasını, Gazze Şeridi’nden çekilmesini, zorla yerinden edilen Filistinlilerin ikamet yerlerine rahatça dönmesini, Filistinlilere yardımın ve yeniden inşanın başlamasını sağlayacak bir anlaşmayı istediğini belirtti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir