DEM Parti Eş Genel Başkanı Hatimoğulları: HDP’yi zayıflatamadılar ve böyle bir kumpas davası senaryosu yazdılar

T24 Haber Merkezi

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında, 83’üncü duruşmada karar verildi. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’a toplam 42 yıl, Yüksekdağ’a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Kararın açıklanmasının ardından DEM Parti Eş Genel Başkanlarından Tülay Hatimoğulları, İlke TV yayınında konuşuyor.

Hatimoğullarının açıklamalarından satır başları şöyle:

“Siyaseten yenemedikleri HDP’ye karşı açılmış bir dava. HDP’yi zayıflatamadılar ve böyle bir kumpas davası senaryosu yazdılar. Bu davada alınacak karar Türkiye’deki demokrasiyle ilgili alınmış bir karar olacaktır dedik. Bugün egrçekten yargının bu imza attığı karar tam anlamıyla bir hukuk cinayeti. Bunu kabul etmek mümkün değil.

Başından beri Kobani sürecinde yapılan demokratik eylemler ve direnişte yaşamını kaybedenlerin yakınları dahi konuştu tanık olarak. Getirdikleri tanıkların çok önemli bir bölümünden biz başkanımızdan şikayetçi değiliz diyenler çıktı. Verilenler cezalar değerlendirildiğinde, ağırlaştırılmış müebbet talep ediliyordu, evet bu olmadı ama sevgili Demirtaş’a, Yüksekdağ’a verilen cezaların toplamına baktığımızda ağırlaştırılmış müebbetten daha ağır cezalar verildi. Kamuoyu tepkisi çekmemek için ağırlaştırılmış vermeyip benzerini vermiş oldular.

Kobani kumpas davası 2015 seçimlerinde gerilemeye başlayan AKP ve ortaklarının kurduğu bir kumpastır. HDP ve bileşenlerine, destekçilerine, Kürt siyasetçilere, aydınlara, demokratlara, kadınlara dönük kurulmuş bir kumpastır. 2015’ten itibaren sürekli gerileme yaşayan AKP -ki son seçimde de bir yenilgi de aldı AKP ittifakıyla birlikte. Bunun adeta intikamını almak için bu senaryoyu yazdılar.

Dünyanın neresine giderseniz gidin 3 satırlık bir tweetten böyle bir davanın gidebildiği başka bir yer yoktur. 

Suriye savaşında iktidar IŞİD ve yandaşlarından taraf olmuştur. Bunun bilgisi de belgesi de var. Birçok gazeteci bundan yargılanıyor. Barış, Can bundan yargılanıyor. Bu ilişki biçimi herkesçe biliniyordu. IŞİD’in Ankara’nın göbeğinde bile örgütlenip burada hücre evleri olduğunu bilmeyen kimse kalmamıştır. 

Güncellenecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir